Mini szklarnia – pomysł na domową hodowlę roślin

mini szklarnia

Mini szklarnia to niedużej wielkości domek do hodowli roślin w temperaturze pokojowej, dostępny w sklepach z artykułami ogrodniczymi oraz akcesoriami dekoracyjnymi dla domu. Zwykle, szklarnia mini posiada konstrukcję drewnianą albo metalową wypełnioną szkłem, w celu zapewnienia optymalnego nasłonecznienie hodowanym w niej roślinom. Na rynku można również dostać mini szklarnie z tworzyw sztucznych. 

Dla kogo mini szklarnia? 

Mini szklarnie są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowych elementów dekoracyjnych do mieszkania lub domu. Estetyczna szklarnia wypełniona ciekawie skomponowaną mieszanką rośli ozdobnych, znakomicie sprawdzi się w salonie. Z kolei w kuchni, można wyeksponować szklarnię mini z ziołami oraz przyprawami. 

Mini szklarnia domowa to także duże ułatwienie dla osób zabieganych i zapominalskich oraz tych, które nie posiadają wyjątkowych umiejętności w uprawie roślin. Rośliny zamknięte w szklarni nie wymagają bowiem częstego podlewania i pielęgnacji. Parująca woda skrapla się na ścianach wewnętrznych domku, a następnie spływa na glebę, ponownie nawadniając rośliny.

Amatorzy uprawy roślin docenią również praktyczną stronę mini szklarni domowej, ponieważ umożliwia ona uprawę od nasion lub niewielkich sadzonek. Wówczas, gdy rośliny trochę podrosną należy je przesadzać do większych doniczek lub zasadzić w ogrodzie. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i ziół oraz przypraw, czy nawet niewielkich warzyw. Umiejscowienie wszystkich roślinek w jednej szklarni, to bardziej estetyczne i profesjonalnie wyglądające rozwiązanie, niż ustawianie pojedynczych sadzonek w kilku różnych miejscach w mieszkaniu. 

Mini szklarnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które chcą dbać zarówno o środowisko naturalne, jak i o swoje zdrowie. Samodzielna hodowla ziół, przypraw oraz niewielkich warzyw umożliwia wybór naturalnych metod nawożenia i pielęgnacji. Rezultatem jest dostęp do zdrowych produktów bez pestycydów, a także redukcja zużycia plastikowych opakowań, tak powszechnie stosowanych w sprzedaży detalicznej. 

Zasady pielęgnacji roślin w domowej mini szklarni 

W szklarni można posadzić wszystkie rośliny na wspólnej glebie lub też zdecydować się na umieszczenie w środku pojedynczych miniaturowych doniczek. Rośliny wyższe powinny zostać posadzone w centrum, natomiast te najniższe na obrzeżach, tak aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie wszystkim sadzonkom. 

Szklarnię mini najlepiej postawić na parapecie lub w okresie wiosenno-letnim, na balkonie. Od czasu do czasu należy ją obracać, aby uniknąć wykrzywiania się roślin w kierunku słońca. Na rynku, dostępne są również szklarnie z zainstalowanym sztucznym oświetleniem, które można umieścić w pomieszczeniach bez okna, np. w łazience. 

Roślinki muszą być regularnie wietrzone, stąd drzwiczki do mini szklarni powinny pozostać lekko uchylone. W przeciwnym razie środowisko w szklarni będzie zbyt wilgotne, a szyby zaczną pokrywać się parą. Nawadnianie należy dostosować do potrzeb roślin. Odpowiednia częstotliwość skutkuje skraplaniem parującej wody na ścianach szklarni. Wówczas gdy brak kropelek, oznacza to, iż gleba jest zbyt sucha, a rośliny wymagają częstszego podlewania. Sadzonki w mini szklarni można wzmacniać za pomocą odpowiednich nawozów. 

Mini szklarnia domowa to przede wszystkim świetny eksperyment, który pozwoli na uwolnienie twórczej energii oraz niecodzienny relaks. Projekt,  jeśli się powiedzie, zapewni duże poczucie satysfakcji i spełnienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *